Rus komutan Sergey Surovikin: Herson'da zor kararlar almamız gerekecek

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Rusya’nın Ukrayna’daki güçlerinin başına geçirilen Sergey Surovikin, Ukrayna’da ‘zor kararlar alabileceklerini’ belirterek, “Operasyon bölgesindeki genel durumu gergin olarak tanımlayabiliriz. Zor kararlar almamamız gerekebileceğini göz ardı etmeden, makul ve zamanında hareket edeceğiz” dedi. Surovikin, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından 8 Ekim’de, Rusya’nın Ukrayna’daki savaştan sorumlu komutanı yapılmasının ardından Rus devlet kanalı Rossiya 24’e konuşarak, ilk defa basına değerlendirmelerde bulundu.

‘UKRAYNA’NIN BATI’DAN BAĞIMSIZ RUSYA’YA DOST BİR ÜLKE OLMASINI İSTİYORUZ’

AA’nın aktardığına göre Ukrayna’nın, Rus birliklerinin bulunduğu bölgelere yönelik saldırı girişimlerine durmadan devam ettiğini anlatan Surovikin, “Operasyon bölgesindeki genel durumu gergin olarak tanımlayabiliriz. Bizler Ukraynalılar ile tek milletiz ve sadece, Ukrayna’nın Batı ve NATO’dan bağımsız Rusya’ya dost bir ülke olmasını istiyoruz” diye konuştu. Surovikin, Ukrayna’daki ‘operasyonda’ Rus uçaklarının 34 binden fazla sorti gerçekleştirdiğini, 7 binden fazla uzaktan kontrol edilen silah kullanıldığını bildirerek, “Kinjal hipersonik füzeleri etkinliklerini kanıtladı. 5. nesil savaş uçağı Su-57 geniş silah yelpazesiyle, her uçuşta hava ve yer hedeflerini vuruyor” diye konuştu.

Herson bölgesinde de durumun zorlu olduğunu anlatan Surovikin, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin NATO yönetimi, uzun süredir Kiev’in hem Ukrayna ordusu hem de sivil nüfusta yaşanacak zayiatları umursamaksızın Herson yönünde saldırı gerçekleştirmesini talep ediyor. Kiev rejiminin Herson bölgesinde yasaklı savaş yöntemlerini kullanabileceğine, Kahovka hidroelektrik santraline füze saldırısı yapacağına, şehre hedef ayırt etmeden büyük bir füze ve topçu saldırısı hazırladığına dair kanıtlarımız var” değerlendirmesinde bulundu. Surovikin, Rusya’nın Herson’a ilişkin planlarının ve atacakları adımların askeri durumdaki gelişmelere göre şekilleneceğini vurgulayarak, “Zor kararlar almamamız gerekebileceğini göz ardı etmeden, makul ve zamanında hareket edeceğiz” dedi.

TASS: 50 BİN İLA 60 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

Öte yandan, Rusya’nın geçen ay ilhak ettiği Ukrayna’nın Herson bölgesinin Moskova yönetimi tarafından atanan valisi Vladimir Saldo da sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Ukrayna ordusunun bölgeye yönelik “büyük” çaplı saldırı düzenlemek için hazırlık yaptığını ileri sürdü. Bu nedenle Herson kentindeki Berislavkiy, Belozorskiy, Snigirevkiy ve Aleksandrovskiy ilçelerinde yaşayan sivillerin tahliye edilerek Dnipro Nehri’nin sol kıyısına geçirileceğini belirten Saldo, “Bu karar, saldırıların püskürtülebilmesi için büyük ölçekli savunma tahkimatlarının oluşturulmasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı. TASS ajansının aktardığına göre, 50 bin ila 60 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor. 

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/rus-komutan-sergey-surovikin-hersonda-zor-kararlar-almamiz-gerekecek-haber-1585460

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top