Rusya, Ukrayna'da ele geçirdiği bir kentte yaşananları kabul etti; acil tahliye istedi: Söylediklerimi ciddiye alın, olabildiğince hızlı…

Dikkat! bu haber “tv100 Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Rusya’nın Ukrayna’daki güçlerinin başına geçirilen General Sergey Surovikin, Ukrayna’nın güneyinde Rus işgali altında bulunan Herson kentinin ‘zor durumda olduğunu’ ve sivillerin tahliye edileceğini söyledi.

Surovikin “Rus ordusu tahliyenin güvenli bir şekilde geçmesini sağlayacaktır” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Rusya’nın bölgeye atadığı yerel yönetici Kirill Stremousov da Ukrayna birliklerinin yakın gelecekte kent merkezine saldırmaya başlayabileceğini söyledi.

Telegram üzerinden bir mesaj yayınlayan Stremousov “Söylediklerimi ciddiye alın. Olabildiğince hızlı bir tahliyeden bahsediyorum” dedi, özellikle de Dinyeper Nehri’nin batısında yaşayanların risk altında olduğunu söyledi.

Herson, Moskova’nın Şubat’ta başlattığı saldırının ardından ele geçirdiği ilk büyük şehir olmuştu.

Ukrayna birlikleri, Herson’ın kuzey ve batısındaki toprakları birkaç haftadır yavaş yavaş ele geçiriyor.

General Surovikin de açıklamasında “Özel operasyon bölgesinde durum gergin” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın bölgeye çok sık roket saldırısı düzenlediğini belirten Surovikin, bir köprü ve barajın hasar gördüğünü, bu durumun gıda, su ve elektrik dağıtımında aksaklıklara yol açtığını söyledi.

Rusya Parlamentosu’nda tahliye planlarını anlatan Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Hüsnüllin, tahliye edilecek kişilere Rusya’nın herhangi bir yerinde barınma imkanı verileceğini, arkalarında bırakmak zorunda kaldığı beyaz eşyaların yerine yenisinin temin edilmesi için de kişi başı 100 bin ruble (30 bin TL) aktarılacağını söyledi.

Herson’da savaş öncesi nüfus 300 bin civarındaydı.

Bugün ise bunun yarıya düştüğü tahmin ediliyor.

Kaynak :
https://www.tv100.com/rusya-ukraynada-ele-gecirdigi-bir-kentte-yasananlari-kabul-etti-acil-tahliye-istedi-soylediklerimi-ciddiye-alin-olabildigince-hizli-haber-632795

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top