Rusya'nın nükleer tehdidi en çok onları korkuttu: Ülkede iyot kalmadı

Dikkat! bu haber “Milli Gazete” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak eden Rusya, Batı’ya nükleer savaş tehdidinde bulunmuştu.
Tehditten en çok korkan Rusya’nın komşusu Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı, (Rusya-Ukrayna Savaşı’nda) nükleer bir olay gerçekleşmesi ihtimaline karşı halka iyot tablet kullanılmasını tavsiye etmişti.
İYOT TABLET STOKLARI TÜKENDİBakanlıktan yapılan açıklamada, “Bir nükleer tesisteki kaza, tiroit bezinde birikebilen radyoaktif salınımına yol açabilir.” ifadesi kullanıldı.
Söz konusu açıklamanın ardından halkın eczanelere akın etmesiyle ülke genelinde iyot tablet stokları kısa sürede tükendi. Bakanlık, söz konusu tabletleri 3-40 yaş aralığındakilerin kullanması tavsiyesinde bulundu.
Öte yandan Bakanlık, radyasyonla ilgili acil bir durumda, insanların kendilerini radyasyondan korumasının en önemli yolunun evlerinde kalmaları olduğunu açıkladı.
Finlandiya Radyasyon ve Nükleer Güvenliği Kurumu Başkanı Petteri Tiippana, “Evet, Ukrayna’daki savaş, (Bakanlığın) talimatların güncellenmesini ……

Devamını okumak için: https://www.milligazete.com.tr/haber/12375092/rusyanin-nukleer-tehdidi-en-cok-onlari-korkuttu-ulkede-iyot-kalmadi

Kaynak :
https://www.milligazete.com.tr/haber/12375092/rusyanin-nukleer-tehdidi-en-cok-onlari-korkuttu-ulkede-iyot-kalmadi

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top