Finlandiya’da nükleer saldırıya karşı tavsiye edilen iyot tablet stokları tükendi

Dikkat! bu haber “Diken” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Finlandiya’da Sağlık Bakanlığının bölgede nükleer saldırı ihtimaline karşı kullanılması tavsiyesinde bulunduğu iyot tabletlerin stokları tükendi.

Fotoğraf: AA

Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda nükleer bir olay gerçekleşmesi ihtimaline karşı halka iyot tablet kullanılmasını tavsiye etti.

Bakanlığın açıklamasında “Bir nükleer tesisteki kaza, tiroit bezinde birikebilen radyoaktif salınımına yol açabilir” dendi.

Söz konusu açıklamanın ardından halkın eczanelere akın etmesiyle ülke genelinde iyot tablet stokları kısa sürede tükendi.

Bakanlık, söz konusu tabletleri 3-40 yaş aralığındakilerin kullanmasını tavsiye etti.

Öte yandan bakanlık, radyasyonla ilgili acil bir durumda, insanların ……

Devamını okumak için: https://www.diken.com.tr/finlandiyada-nukleer-saldiriya-karsi-tavsiye-edilen-iyot-tablet-stoklari-tukendi/

Kaynak :
https://www.diken.com.tr/finlandiyada-nukleer-saldiriya-karsi-tavsiye-edilen-iyot-tablet-stoklari-tukendi/

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top