Son dakika haberi BM, Rusya'yı kınayan kararı kabul etti

Dikkat! bu haber “Haber Türk” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’da kısmen işgal ettiği dört bölgeyi ‘yasadışı ilhak kararını’ ezici bir çoğunlukla kınadı. BM Genel Kurulu, Moskova’nın diplomatik uluslararası izolasyonunu pekiştirerek tüm ülkeleri ilhakı tanımamaya çağırdı.
193 üyeli Genel Kurul’un 143’ü, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğini, bağımsızlığını, birliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden teyit eden karar lehine oy kullandı.Karara karşı oylamada Rusya’ya sadece 4 ülke: Suriye, Nikaragua, Kuzey Kore ve Belarus destek verdi. Rusya’nın stratejik ortağı Çin de dahil olmak üzere 35 ülke daha çekimser kalırken, diğerler ülkeler oy kullanmadı.
Oylamaya katılmayan ülkeler arasında bir diğer dikkat çeken ülke ise Hindistan oldu. Rusya’dan S-400 savunma sistemi alan Hindistan, ABD tarafından yaptırımlara maruz kalmıyor.
Türkiye, oylamada Ukrayna’nın lehine oy kullandı.

Kaynak :
https://www.haberturk.com/son-dakika-haberi-bm-rusya-yi-kinayan-karari-kabul-etti-3528783

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top