Suudi Arabistan Kralı Selman: "Yemen'de sürdürülebilir barışı destekliyoruz"

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Kral Selman, Danışma Meclisi açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkesinin bölgesel ve uluslararası konular hakkındaki görüşlerine değindi.

Kral Selman, “İran’ı nükleer yükümlülüklerini acilen yerine getirmeye, Uluslararası Atom Enerjisi (UAEA) ile tam bir iş birliğine, komşuları ve uluslararası toplum ile kendisi arasında güven inşa edici ciddi adımlar atmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kral Selman, petrol üretiminin azaltılmasına yönelik son OPEC+ kararı hakkında, ülkesinin enerji stratejisi çerçevesinde uluslararası petrol piyasalarının denge ve istikrarını desteklemek için çaba gösterdiğini dile getirdi.

Orta Doğu ve Filisintin konusunda açıklamalarda bulunan Kral Selman, “Orta Doğu’nun güvenliği ve istikrarı için Filistin sorununa uluslararası meşruiyet kararları ve Arap Barış Girişimi doğrultusunda adil, kapsamlı ve acil bir çözüm bulunmasının hızlandırılmasını ve 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulmasını gerekli kılmaktadır” dedi.

Kral Selman ayrıca, “Suudi Arabistan Krallığı, iki devletli çözümü baltalayan tek taraflı tüm icraatları kınamakta ve derhal tamamen durdurulması çağrısı yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Yemen’deki son gelişmelere değinen Kral Selman, krizin sonlandırılması girişimi doğrultusunda BM gözetiminde imzalanan ateşkesin kapsamlı siyasi çözümün yolunu açmasını ve ülkede kardeşler arasında sürdürülebilir barışın sağlanmasını umduklarını söyledi.

Kral Selman, Irak’taki gelişmeler hakkında ise “Suudi Arabistan, Irak’ın güvenliğini, istikrarını, gelişimini, toprak bütünlüğünü, Arap kimliğini ve sosyal dokusunu, ikili ve toplu iş birliği yönlerini geliştirmeyi, ülkenin terörist gruplar ve silahlı milislere karşı mücadelesini desteklediğini vurguluyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/suudi-arabistan-krali-selman-bin-abdulaziz-orta-dogudaki-son-gelismeler-hakkinda-ne-dedi-haber-194514

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top