Suudi Arabistan'da devleti eleştiren ABD'liye 16 yıl hapis: 'Bir varil petrol vatandaştan daha mı değerli mi?'

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Suudi Arabistan’da mahkeme ABD vatandaşlığı bulunan 72 yaşındaki Saad İbrahim Almadi’yi attığı tweetler nedeniyle 16 yıl hapis cezasına çarptırdı. Almadi’nin oğlu İbrahim Almadi yaptığı açıklamada, babasının geçtiğimiz sene kasım ayında ABD’nin Florida eyaletinden Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a seyahat ettiği sırada tutuklandığını ifade etti.
ABD makamları tarafından olayı kamuoyu ile paylaşmaması tavsiye edilen Almadi, ilk kez babasının durumunu kamuoyu ile paylaşarak, babasının hapishanede öldüğünü görmek istemediğini ifade itti. Babasının tutuklanmasından bu yana işkenceye varan koşullar altında tutulduğunu iddia eden Almadi, babasının mahkeme tarafından, Suudi Arabistan’ı istikrarsızlaştırmaya çalışmak ile terörü desteklemek ve finanse etmekten suçlu bulunduğunu belirtti. Almadi, söz konusu suçlamalar hakkında mahkemeye sunulan tek delilin babasının attığı 14 tweet olduğunu açıkladı.

ABD hükümetinin babası hakkındaki tutumunu eleştiren Almadi, ilki tutuklanmasından altı ay sonra olmak üzere toplam iki kez ABD’li yetkililerin babası ile görüştüğünü belirterek, Beyaz Saray ile doğrudan temas kurma çabalarının reddedildiğini iddia etti.

“BİR VARİL PETROL ABD VATANDAŞINDAN DAHA DEĞERLİ”

ABD yönetiminin Suudi Arabistan konusunda çifte standart uyguladığını inandığını belirten Almadi, Rusya veya İran’da bir ABD vatandaşının tutuklanması durumunda ABD’nin kesin önlem alacağını söyledi. Almadi, “Eğer söz konusu ABD vatandaşının Suudi Arabistan’da tutulması halinde bir varil petrolün ABD için vatandaşından daha değerli olduğunu ifade etti.

Babasının davasında temyizin mümkün olduğunu aktaran Almadi, ancak daha önce Suudi Arabistan’da hakkında verilen kararı temyiz ettiği için cezası artan kişiler olduğunu ve bu nedenler korktuğunu belirterek, “İşler daha da kötüye gidebilir” dedi.

Almadi’nin babasının attığı tweetler arasında Mekke ve Cidde şehirlerinin eski bölümlerinin yıkılmasına yönelik eleştiriler, Suudi Arabistan’daki yoksulluk ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018 yılında öldürülmesine atıfta bulunuyor.

ABD, ALMADİ’NİN TUTUKLULUĞUNU SUUDİ HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞMÜŞ

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Suudi Arabistan hükümetiyle Almadi’nin davasını gündeme getirdiğini aktardı.

ÜLKEDE TWEET NEDENİYLE VERİLEN HAPİS CEZALARI SIRADAN

Suudi Arabistan’da 5 çocuk annesi Nurah el-Katani, attığı isimsiz tweetler nedeniyle “ülkenin sosyal dokusunu bozmak için interneti kullanmak” suçlamasıyla 45 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde okuyan ve iki çocuk annesi olan Salma al-Shehab, Suudi Arabistan’da tatildeyken tutuklamış, “kamu düzenini bozmak isteyenlere yardım sağlamak” ve “dezenformasyon” yapmaktan suçlu bulunmuştu. Shehab, ilk olarak mahkeme tarafından 6 yıl hapis cezasına çarptırılmış, kararı temyiz etmesinin ardından cezası 34 yıla çıkarılmıştı.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/suudi-arabistanda-devleti-elestiren-abdliye-16-yil-hapis-bir-varil-petrol-vatandastan-daha-mi-degerli-mi/717444

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top