Türkiye devreye girdi: HTŞ ile SMO arasında ateşkes sağlandı

Dikkat! bu haber “İnternet Haber” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Türkiye ve ABD tarafından terör örgütü olarak nitelendirilen Hayat Tahrir el-Şam (HTŞ) örgütü, bölge sakinleri ve muhalif güçlerin verdiği bilgiye göre, cumartesi günü Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) bünyesindeki gruplarla HTŞ barış anlaşmasını kabul etti.

İngiliz haber ajansı Reuters’ta yer alan anlaşma detaylarına göre; HTŞ güçleri geçen hafta perşembe günü girdiği Afrin kentinden geri çekilecek. Bunun karşılığında bölgede kurulan yönetimin içinde, HTŞ’nin de yer alması için muhalif gruplarla birlikte çalışılacak.

Varılan anlaşma, uzun zamandır nüfuzunu İdlib vilayeti dışına taşımak isteyen HTŞ’nin bu yönde kazanım elde ettiği şeklinde yorumlandı.

Suriye’nin kuzeybatısı, 2011 yılında başlayan iç savaşta Beşar Esad’a karşı savaşan muhaliflerin sığındığı son bölge olma özelliği taşıyor.

Kaynak :
https://www.internethaber.com/turkiye-devreye-girdi-hts-ile-smo-arasinda-ateskes-saglandi-2274859h.htm

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top