Twitter Animasyonlu PNG Dosyalarını Yasakladı

Twitter üzerinde yapılan paylaşımlarda animasyon içeren PNG dosyalarını (APNG) kullanmak, internet trollerinin gerçekleştirdiği çirkin bir saldırının ardından yasaklandı.

Geçtiğimiz haftalarda getirilen çoklu resim animasyon paylaşma özelliği ile birlikte gerçekleşen bir hata, internet trollerinin çirkin saldırılar düzenlemesine fırsat sağladı. 

Twitter tarafında bulunan bir açıktan faydalanan kullanıcılar APNG formatındaki dosyalar ile, otomatik oynatmayı kaldırma özelliğini iptal etmenin bir yolunu buldular. Troller tarafından Epilepsi Vakfı’nın resmi Twitter hesabına, hassas kişilerin epilepsi krizini tetikleyebilecek resimler göndererek yapılan saldırının ardından, Twitter bu formatın desteğinin kaldırılmasına karar verdi. 

Twitter Accessibility hesabından yapılan açıklamada “Herkesin Twitter’ı güvenli bir şekilde kullanmasını istiyoruz.” deniyor. “APNG formatı eğlenceli olsa da, otomatik oynatma ayarlarını iptal edebiliyor, bu yüzden tweetlere bu formatın eklenmesi özelliğini iptal ediyoruz. Epilepsi krizini tetikleyebilecek görseller yüzünden hassas kullanıcıların güvenliği için bu önlemi almamız gerekiyor.” 

Varolan APNG eklentili tweetler silinmeyecek olsa da, yeni güncelleme ile birlikte yeni tweetlerde yalnızca GIF formatındaki hareketli resimler kullanılabilecek. Twitter Yahoo’ya APNG dosyalarının Epilepsi Vakfı’na yapılan saldırılarda kullanılmadığını, fakat var olan hata yüzünden böyle saldırıların gerçekleşebileceğini bu yüzden özelliği kaldırdıklarını söyledi.

Epilepsi Vakfı’na yapılan saldırı geçtiğimiz ay gerçekleşmişti. Ulusal Epilepsi Farkındalığı Ayı sırasında gerçekleşen saldırıda troller, bahsi geçen etiketi kullanarak krizleri tetikleyebilecek hareketli resimler paylaşmıştı. Bu saldırıdan kaç kişinin etkilendiği belli olmasa da, vakıf kolluk güçleriyle ortak bir çalışma yürüterek, saldırıdan sorumlu olduğuna inanılan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

2016 yılında Teksas’da gerçekleşen bir dava sonucunda hareketli resimlerin ölümcül bir silah olduğuna karar verilmişti. Davanın sebebi ise, gazeteci olan Kurt Eichenwald’a gönderilen hareketli bir resim ile, gazetecinin epilepsi krizine girmesine yol açan olaydı.

Twitter APNG özelliğine benzer bir hizmet sunmak ve tüm kullanıcılarına daha iyi bir Twitter tecrübesi için çalıştığını da belirtiyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top