Uganda'da 'kötü niyetli' paylaşıma 10 yıl hapis öngören yasa onaylandı

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, bazı çevrimiçi bilgi paylaşımlarını yasaklayan iletişim kanununu onayladı. Muhalefet yasanın ifade özgürlüğünü sınırlandıracağını söylüyor.

“Nefret söylemi içeren, yanlış ve kötü niyetli olan bilgileri paylaşma ve göndermeyi suç sayan yasa parlamentodan Eylül’de geçmişti. Yasa aynı zamanda bilgisayar aracılığıyla “başka biriyle alay etme, aşağılama, küçük düşürmeyi” de yasaklıyor, kişi bilgilerinin izinsiz paylaşılması da suç olarak görülüyor. 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, yasaya aykırı davrananlar hakkında 10 yıla kadar hapis ya da yüksek miktarlarda para cezası istenebilecek. Muhalif bir milletvekili yasayı üst mahkemeye taşıyacağını açıkladı.

1986’dan bu yana devlet başkanı olan 78 yaşındaki Museveni, son zamanlarda, sosyal medyada muhalif paylaşımları eleştiren konuşmalar yapıyordu.

Bilişim hukukçusu Allan Bariyo, bu yasanın elektronik ortamda bilgiye erişme hakkı ve ifade özgürlüğü için tehlike oluşturduğunu söyledi. Dijital haklar baskı grubu Unwanted Witness de bu yasanın yoruma açık hükümler içerdiğini savundu.

Uganda’da daha önce de muhalif politikacıları ve hükümeti eleştirenleri durdurmaya yönelik suç düzenlemeleri yapılmıştı.

2021’de yazar Kakwenza Rukirabashaija, Twitter’dan Museveni ve oğlu Orgeneral Muhoozi Kainerugaba’yı eleştirdiği için gözaltına alınmıştı. 

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/ugandada-kotu-niyetli-paylasima-10-yil-hapis-ongoren-yasa-onaylandi-haber-1584925

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top