Ukrayna ekonomisi yüzde 30 daraldı

Dikkat! bu haber “Dünya Bülteni” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Ukrayna Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, daralmada ana etkenin Rusya’nın işgali olduğu belirtildi. Öte yandan eylül ayındaki kötü hava koşullarının tarımsal hasadı yavaşlatması ve Zaporijya nükleer enerji santralinden sağlanan elektrikte yaşanan kesintiler de ekonomiyi yavaşlatan diğer faktörler oldu.

İhracat ise Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda kurulan güvenlik koridoru sayesinde eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 23 artarak savaşın başladığı şubat ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Cephede durumun eylül ayında iyileştiğini vurgulayan bakanlık, “Fakat düşmanın Ukrayna topraklarını bombalamaya devam etmesi ticari ve lojistik operasyonları baskılıyor, ” açıklamasında bulundu.

Üretim tesisleri, altyapı ve konutlardaki yıkımın sürmesi ile birlikte savaşın ne kadar süreceğiyle ilgili belirsizliğin de ekonomik canlanmayı ötelediği belirtildi.

Temmuz ……

Devamını okumak için: https://www.dunyabulteni.com/dunya/ukrayna-ekonomisi-yuzde-30-daraldi

Kaynak :
https://www.dunyabulteni.com/dunya/ukrayna-ekonomisi-yuzde-30-daraldi

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top