Ukrayna savaşı nedeniyle 4 bin 500 ilk doğum gününü göremeyebilir…

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Rusya, 24 Şubat’ta Devlet Başkanı Putin’in emriyle Ukrayna’yı işgal etti. Çatışmaların en yoğun yaşandığı Kharkov Bölgesi başta olmak üzere ülke genelinde milyonlarca kişi göç etti. 

Polonya, Almanya ve çevre ülkelere hızla göç eden Ukraynalılarla birlikte, Rusya’da seferberlik ilan edilmesinin ardından ülkesini terk etmek zorunda kalan Rus erkekler geride ailelerini bıraktı. 

24 Şubat’tan bu yana devam eden savaşın neden olduğu gıda krizi yoksul ülkelerdeki kronik açlığın da derinleşmesine neden oldu. 

Birleşmiş Milletler (BM) çocuk ajansı, yaptığı bir araştırma ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yaşanan küresel ekonomik dalgalanmaların sonuçlarını inceledi. 

Araştırma sonucunda, UNICEF tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki savaşın yol açtığı ekonomik krizin en ağır yükünü çocuklar taşıyor” ifadelerine yer verildi. 

Savaş nedeniyle en yüksek enflasyonun Doğu Avrupa ve Orta Asya’da görüldüğü ve 2021’den bu yana yaşanan yüzde 19’luk artış nedeniyle dört milyon çocuğun yoksulluğa sürüklendiği belirtildi. 

22 ülkeden gelen verilerin de yer aldığı raporda, en çok Rus ve Ukraynalı çocukların etkilendiği savaşın bilançosunun ağırlaşmasından endişe duyulduğuna yer verildi. 

Moskova yönetiminin düzenlediği saldırılar Rus çocuklar üzerinde de etkili olurken, UNICEF rakamlarına göre savaş nedeniyle yoksulluk yaşayan çocukların yaklaşık dörtte üçünün savaş coğrafyasında yaşadığına dikkat çekildi. 

UNICEF raporunda, “Şu anda yoksulluğun altındaki hanelerde yaşayan 2,8 milyon çocuk daha var” ifadelerine yer verildi. 

Batı’nın yaptırımlarının ardından yarım milyon çocuğun Rusya’da yoksulluk ile mücadele ettiğine vurgu yapılan rapor, göç alan ülkelere de yer verdi. 

Ukrayna’dan göç alan ülkelerden Romanya’da 110 bin çocuğun yoksullukla mücadele ettiği belirtildi. 

UNICEF Avrupa ve Orta Asya bölge direktörü Afshan Khan rapora ilişkin açıklamasında, “Bu çocukları ve aileleri şimdi desteklemezsek, çocuk yoksulluğundaki keskin artış nedeniyle kayıp hayatlar, öğrenme ve gelecek ile sonuçlanacaktır” ifadelerini kullandı. 

UNICEF, ailelerin düşük gelir seviyeleri nedeniyle önceliği gıdaya erişime verdiğinden çocukların eğitim ve sağlık konularında geride kalacağına vurgu yapıldı. 

UNICEF, raporda ayrıca çocukların ayrıca “şiddet, sömürü ve istismar riski” altında olduğuna dikkat çekti. 

UNICEF, bütün bu nedenlerle yenidoğan dört bin 500 çocuğun ölüm tehlikesi altında yaşadığını ve 117 bin çocuğun da bu yıl eğitimine devam edemeyeceğini vurguladı. 

Kaynak :
https://www.intell4.com/ukrayna-savasi-nedeniyle-cocuklar-hangi-kosullarda-yasiyor-galeri-194519

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top