Volkswagen Elektrikli Araba Pazarında Tesla’ya Meydan Okuyor

Otomobil sektörünün en büyük isimlerinden birisi olan Volkswagen, elektrikli araç üretimini yılda 1 milyona çıkartmak için çalışmalara başladı.

Volkswagen Çin’de bulunan iki fabrikayı, önümüzdeki yıldan itibaren elektrikli araba üretimine başlaması için hazırlamaya başladı. Üretim kapasitesi fabrika başına 600,000 olarak belirtilen bu tesisler sayesinde, Volkswagen pazara rakiplerinden daha fazla araç sunabilecek.

Şangay’da kurmaya başladığı fabrika ile bir yılda 500,000’den fazla araç üretebilecek olan Tesla karşısında Volkswagen, Anting ve Foshun’daki fabrikaları ile oldukça avantajlı bir duruma geçiyor.

Volkswagen “MEB” adını verdiği kendisine ait elektrikli araç mimarisine de büyük yatırımlar yapmış durumda. Bu sayede elektrikli otomobillerin satış fiyatlarının 20,000 Euro civarına inmesi bekleniyor. Volkswagen MEB’i diğer firmalar ile paylaşmaya da hazır. Bu sayede MEB elektrikli otomobiller arasında bir endüstri standardı haline gelebilecek.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top