Windows 10 Farklı Tarayıcılar Kullanan Kullanıcılara Edge Reklamı Gösteriyor

Microsoft’un Windows 10 ile birlikte çıkardığı Microsoft Edge beklenilen ilgiyi görmemiş ve kullanıcılar diğer tarayıcıları kullanmaya devam etmişti. Bunun üzerine geçtiğimiz ay Chromium tabanı kullanılarak yenilenen Edge yayınlandı.

Microsoft yenilenmiş Edge’i kullanıcılara tanıtmak için Windows 10 kullanıcılarına gösterdiği tanıtımlar ile kullanıcıları kızdırdı. Farklı tarayıcıları kullanan kullanıcılar, başlat menüsünde Chromium tabanlı yeni Edge’in önerildiği reklamlar görüyor. 

Reddit üzerinde paylaşım yapan bir kullanıcı, varsayılan olarak Firefox tarayıcısını kullandığı bilgisayarında, Edge’in kullanımını tavsiye eden öneri mesajları aldığını söylüyor. Başlat menüsüne girildiğinde “Hala Firefox mu kullanıyorsunuz? Microsoft Edge burada” yazan bir reklam, kullanıcının önüne düşüyor.

Yine Reddit üzerinde Internet Explorer kullanan bir kullanıcı, “Aynı isim, tamamen yeni bir tarayıcı” ifadesiyle tanıtılan bir uyarı mesajı almış. Başlat menüsünde Internet Explorer araması yapan kullanıcı, yalnızca öneri olarak değil, indirme bağlantısı da bulunan bir uyarı kutusu ile karşılaşmış. 

Chromium tabanlı yeni Edge, eski tarayıcıya oranla daha hızlı ve daha düzgün bir performans sağlıyor. Ayrıca eklenti desteği de eskisine göre çok daha geniş. Microsoft’un ürün tanıtımı için kendi işletim sisteminde reklam göstermesi eleştirilse de, farklı firmaların geçmişte bu tür hareketler yaptığı da biliniyor.

Eğer Windows 10 kullanırken bu tür öneriler ile karşılaşmak istemiyorsanız, ayarlardan bunu kapatmak mümkün. Başlat tuşuna basıp Ayarlar menüsüne girerek, Kişiselleştirme başlığı altından “Başlat→ Başlangıç’ta ara sıra önerileri göster” seçeneğini kapatmanız gerekiyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top