Çataklı'dan Yunanistan'ın 'mülteciler soyulup itildi' iddiasına yalanlama

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Yunanistanlı yetkililer, plastik botlarla Meriç Nehri’ni geçen 92 mültecinin çıplak halde bulunduğunu ve söz konusu mültecilerin Türkiye tarafından geri itildiğini iddia etti. Reuters ajansının aktardığına göre, Yunanistan polisinden yapılan açıklamada, tamamı erkek olan mültecinlerin darp edildiği ve bazılarının yaralı olduğu belirtildi. 

Avrupa Sınır Koruma Ajansı (Frontex) ile Yunanistan polisinin yürüttüğü soruşturma kapsamında, mültecilerin lastik botlarla Türkiye’den Yunanistan’a girdiği yönünde ‘kanıtlar bulunduğu’ aktarıldı. Polis açıklamasında, “Sınır yetkilileri, bazılarının vücutlarında yaralar bulunan, giysisi olmayan 92 yasadışı göçmen tespit etti” denildi. 

‘ANKARA’NIN OLAYI ARAŞTIRMASINI BEKLİYORUZ’

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarachi ise sosyal medya hesabından mültecilerin fotoğrafını paylaşarak, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin sınırda kurtardığımız 92 göçmene yönelik tavrı medeniyet adına bir utançtır. Ankara’nın olayı araştırmasını ve AB ile sınırlarını korumasını bekliyoruz.”

ÇATAKLI: BİRAZ MEDENİ OLUN

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Mitarachi ve Yunanistan polisinin iddialarını yalanladı. Mitarachi’nin Twitter paylaşımını alıntılayan Çataklı, “Türkiye ile ilgili tek bir insan hakları ihlali bulamadığınız için kendi yaptığınız zulmün fotoğrafını Türkiye yapmış gibi göstermeye çalışıyorsunuz! Manipülasyonlara, sahtekarlığa ayıracağınız vakti insan haklarına uymaya harcayın! Hadi, zor değil; biraz medeni olun!” açıklamasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/cataklidan-yunanistanin-multeciler-soyulup-itildi-iddiasina-yalanlama-haber-1585049

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top