Fransa, Ukrayna'ya desteğini artırma sözü verdi

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, 2 bine yakın Ukraynalı askerin Fransa’da eğitileceğini belirtti.

“Ne yazık ki savaşın süreceğini düşünüyoruz.” ifadesini kullanan Lecornu, askerlerin eğitilmesinin önemine dikkati çekti.

Lecornu, Fransa’nın sunduğu kapsamlı askeri eğitimi “önemli bir adım” şeklinde nitelendirdi.

Bakan Lecornu, Ukrayna’ya gönderilmeye hazırlanan Crotale hava savunma füze bataryalarının insansız hava araçlarına ve hava bombardımanlarına karşı mücadelede etkili olacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 13 Ekim’de, Fransa’nın Ukraynalılara kendilerini savunabilmeleri için istihbarat sağladığını söylemişti.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlangıcından bu yana Fransa’nın Ukrayna’ya 18 Caesar obüsü gönderdiğini ve 6’sının daha gönderilmesi için çalıştıklarını ifade eden Macron, Ukrayna’ya radar ve uçaksavar füzeleri göndereceklerini açıklamıştı.

Macron, savaşın ilk günlerinden itibaren Fransa’nın Romanya’da asker ve askeri malzeme konuşlandırdığını ve Avrupa’nın doğusundaki ülkelerdeki askeri varlığını anımsatarak, “Ukraynalıların kendilerini savunabilmesi için istihbarat sağlıyoruz ancak bunun hakkında fazla konuşmamak iyi olur.” demişti.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/fransa-ukraynaya-destegini-artirma-sozu-verdi/717077

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top