Fransa'da binlerce kişi hayat pahalılığını protesto etti

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Rafineri işçilerinin maaş artışı talebiyle başlattığı grevlerin sürdüğü Fransa’da, başkent Paris’te binlerce kişi yükselen enflasyon ve hayat pahalılığını protesto etti. Jean-Luc Melenchon’un partisi La France Insoumise’in (LFI, Boyun Eğmeyen Fransa) çağrısıyla düzenlenen eylemlere, Nobel Edebiyat Ödülü kazananı Annie Ernaux da katıldı.

Protestolara, Yeşiller ve sol kesimleri temsil eden Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği (NUPES) de destek verdi. Polis, protestoculara biber gazıyla saldırdı.

NE OLMUŞTU?

Ülkenin en büyük işçi sendikası CGT’nin çağrısıyla Fransa’da rafineri çalışanları maaşlarda yüzde 10 artış talebiyle eylül sonunda greve gitmişti. Grevden ülkedeki çoğu rafineri olumsuz etkilendi. Grevlerin yayılması üzerine ülkede benzin istasyonlarının önemli bir kısmında akaryakıt sıkıntısı başladı. Birçok yerde uzun benzin kuyrukları oluştu, bazı bölgelerde akaryakıt satışına litre sınırı getirildi. Hükümet de krizin sağlık, tarım, gıda sektörü hizmetlerini zora sokması nedeniyle, çözüm olarak bazı rafinerilerde üretimin yapılmasını sağlamak için belirli işçileri kapsayan ‘zoraki çalıştırma’ prosedürünü devreye soktu. Ancak sendikalar, greve devam kararı aldı.

TotalEnergies ve Exxonmobil’de örgütlü CGT işçilerinin başlattığı grevlerin sürdüğü ülkede 4 sendika (CGT, FO, FSU ve Solidaire) 18 Ekim için de genel grev çağrısı yapıyor. (DIŞ HABERLER)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/fransada-binlerce-kisi-hayat-pahaliligini-protesto-etti-haber-1585203

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top