Gazprom: Kuzey Akım'ın doğalgaz hacmi Türkiye üzerinden gönderilebilir

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Kuzey Akım boru hatlarından geçen tüm doğalgaz hacminin Türkiye’de kurulacak doğalgaz merkezi üzerinden Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Miller, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de kurma kararı aldığı doğalgaz transfer merkezine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kuzey Akım boru hatlarında meydana gelen sızıntıları ‘terör eylemi’ diyerek niteleyen miller, ”Kuzey Akım hatlarında uluslararası terör eylemleri nedeniyle kaybettiğimiz tüm hacmin sevkiyatı söz konusu, bu nedenle önemli hacimlerden bahsedebiliriz” dedi. Miller, Kuzey Akım hatlarındaki tüm gaz hacmini Türkiye’deki doğalgaz merkezine yönlendirmenin mümkün olup olmadığı sorusu karşısında, “İmkansız diye bir şey olmadığını biliyorsunuz” yanıtını verdi.

Sputnik’in aktardığına göre, başta Güney Akım olarak inşa edilen ve daha sonra Türk Akım’a dönüştürülen hattın taşıma kapasitesinin 63 milyar metreküp olarak planlandığını anlatan Miller, dolayısıyla yeni projenin teknik dokümantasyonunun bile Güney Akım projesi zamanında hazırlandığının altını çizdi.

GAZPROM’DAN AB’YE: TAVAN FİYAT UYGULANIRSA TEDARİK DURUR

Öte yandan Miller, Avrupa’da Rus doğalgazına tavan fiyat uygulanması durumunda bunun ‘Avrupa ülkelerine tedarikin durmasına yol açacağını’ söyledi. Miller, “Bildiğiniz üzere biz, imzalanmış olan sözleşmeleri esas alıyoruz. Doğalgaza tavan fiyat uygulanmasına dair tek taraflı bir karar, elbette sözleşme koşullarının ihlali olur ve bu da tedariklerin kesilmesine yol açar” ifadelerini kullandı. 

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/gazprom-kuzey-akimin-dogalgaz-hacmi-turkiye-uzerinden-gonderilebilir-haber-1585087

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top