Paskalya Adası'nda çıkan yangınlarda Moai heykelleri zarar gördü

Dikkat! bu haber “Cumhuriyet” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Ülke basınında yer alan haberlere göre, hafta başında çıkan ve düne kadar devam eden yangınlar, Rapa Nui yerlilerinin Moai heykellerini yaptığı taş ocağına ulaşarak adada bulunan Rano Raraku yanardağını etkiledi, Ulusal Rapa Nui Parkı’nda 100 hektarlık alanı tahrip etti.

Şili Cumhurbaşkanı Gabriel Boric, yangınlara ilişkin, “Rano Raraku yanardağının taş ocağındaki yangın söndürüldü, ancak insanlığın kültürel mirasına onarılamaz bir zarar verdi.” dedi.

Paskalya Adası Belediye Başkanı Pedro Edmunds Paoa da bölgenin zorluğundan dolayı itfaiye ekiplerinin hafta başında çıkan ve düne kadar süren yangınlara makinalarla müdahale edemediğini, taşocağı yakınında bulunan yaklaşık 100 Moai’nin alev, duman ve sudan zarar gördüğünü bildirdi.

Yangınların, bölgede yaşayan hayvancılar tarafından kırsal alan açmak için kasıtlı olarak çıkarıldığından şüphe ediliyor.

Yaklaşık 8 bin nüfuslu Paskalya Adası, Şili’ye 3 bin 500 kilometreden fazla uzaklıkta, Pasifik Okyanusu’nun ortasında bulunuyor.

Paskalya Adası, dünyada en yakın kara parçasına en uzak mesafede yer alan ‘en izole’ adalardan biri olarak biliniyor.

Adada, Rapa Nui yerlilerinin yaptığı düşünülen en büyüğü 10 metre uzunluğunda ve 82 ton ağırlığında olmak üzere 1000’e yakın Moai insan yüzü heykeli yer alıyor.

Halkın başlıca geçim kaynağı olan turizme Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı kalan ada, ağustos ayının başında yeniden ziyaretçilere açılmıştı.

Kaynak :
https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/paskalya-adasinda-cikan-yanginlarda-moai-heykelleri-zarar-gordu-1989921

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top